Jak długo działa kawa?
Długość działania kawy – a dokładnie kofeiny w niej zawartej – zależy od paru czynników, a dokładnie od:
- Zawartości kofeiny w kawie
- Ilości kofeiny przyjętej wcześniej
- Metabolizmu kofeiny w organizmie
Kofeina jest substancją, która bardzo szybko zaczyna działać w organizmie. Swój szczyt działania osiąga w ciągu 30 do 60 minut po spożyciu, po czym jej efekty zaczynają powoli słabnąć. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu zawartość kofeiny w organizmie zmniejsza się o połowę w ciągu 5 godzin po jej spożyciu.
Czyli po przyjęciu 50 miligramów kofeiny, po upływie 5 godzin ilość kofeiny w organizmie spadnie do 25 miligramów – jest to tak zwany okres półtrwania. Ta pozostała część kofeiny może utrzymywać się w organizmie nawet dłużej niż 5 godzin, wciąż utrzymując efekt pobudzenia.
Zobacz również: Najlepsze ekspresy do kawy na podstawie ponad 7000 opinii
Istotna jest również dawka kofeiny. Im większa dawka, tym więcej kofeiny będzie utrzymywać się w organizmie w okresie półtrwania, podtrzymując efekt pobudzenia. Przy tym nie należy przesadzać, bo zalecana maksymalna dawka kofeiny na dzień wynosi 400 mg – to około 4 filiżanek kawy.
Kolejnym czynnikiem decydującym o tym, jak długo działa kawa jest genetyka. W wątrobie znajduje się enzym CYP1A2 odpowiedzialny za metabolizm kofeiny i występuje u ludzi w dwóch wariantach. Jeden wariant rozkłada kofeinę szybciej niż drugi, co powoduje szybsze wydalanie jej z organizmu. Stąd u niektórych osób efekt pobudzenia po kawie – a właściwie kofeinie – trwa krócej.
Zobacz także: Dlaczego kawa mnie nie pobudza?
Ze względu na długotrwałe oddziaływanie kofeiny na nasz organizm zaleca się, żeby nie spożywać produktów, w których zawarta jest kofeina min. 6 godzin przed snem. Dzięki temu Twój sen będzie wyraźnie lepszy, co pozwoli lepiej wypocząć.
W jaki sposób kawa pobudza?
Efekt pobudzenia po wypiciu kawy spowodowany jest oddziaływaniem kofeiny na nasz mózg.
Kofeina blokuje receptory adenozynowe w mózgu, które po połączeniu z adenozyną są odpowiedzialne za poczucie senności. Jest to możliwe, ponieważ strukturalnie cząsteczki kofeiny są bardzo podobne do cząsteczek wytwarzanej w naszym mózgu adenozyny, co pozwala kofeinie z łatwością łączyć się z receptorami adenozynowymi.
Co ciekawe kofeina nie blokuje wydzielania adenozyny w mózgu, a jedynie blokuje receptory, nie pozwalając im łączyć się z adenozyną. Jest to o tyle istotne, że pomimo efektu pobudzenia adenozyna w mózgu zaczyna się kumulować, choć tego nie odczuwamy. Dlatego, gdy kofeina przestanie blokować receptory, może nas dopaść nagłe i intensywne poczucie senności.
Poziom adenozyny w mózgu waha się na przestrzeni całego dnia. Gdy jesteśmy w pełni pobudzeni, jej poziom jest niski, ale wraz z upływem godzin jej poziom zaczyna wzrastać im bliżej nocy. W czasie snu poziom adenozyny w mózgu spada, ale po przebudzeniu rano cały cykl zaczyna się od początku.