Jak długo działa kawa? Dłużej niż myślisz

Jak długo działa kawa?

Długość działania kawy – a dokładnie kofeiny w niej zawartej – zależy od paru czynników, a dokładnie od:

  • Zawartości kofeiny w kawie
  • Ilości kofeiny przyjętej wcześniej
  • Metabolizmu kofeiny w organizmie

Kofeina jest substancją, która bardzo szybko zaczyna działać w organizmie. Swój szczyt działania osiąga w ciągu 30 do 60 minut po spożyciu, po czym jej efekty zaczynają powoli słabnąć. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu zawartość kofeiny w organizmie zmniejsza się o połowę w ciągu 5 godzin po jej spożyciu

Czyli po przyjęciu 50 miligramów kofeiny, po upływie 5 godzin ilość kofeiny w organizmie spadnie do 25 miligramów – jest to tak zwany okres półtrwania. Ta pozostała część kofeiny może utrzymywać się w organizmie nawet dłużej niż 5 godzin, wciąż utrzymując efekt pobudzenia.

Zobacz również: Najlepsze ekspresy do kawy na podstawie ponad 7000 opinii

Istotna jest również dawka kofeiny. Im większa dawka, tym więcej kofeiny będzie utrzymywać się w organizmie w okresie półtrwania, podtrzymując efekt pobudzenia. Przy tym nie należy przesadzać, bo zalecana maksymalna dawka kofeiny na dzień wynosi 400 mg – to około 4 filiżanek kawy.

Infografika pokazująca jak długo działa kawa.

Kolejnym czynnikiem decydującym o tym, jak długo działa kawa jest genetyka. W wątrobie znajduje się enzym CYP1A2 odpowiedzialny za metabolizm kofeiny i występuje u ludzi w dwóch wariantach. Jeden wariant rozkłada kofeinę szybciej niż drugi, co powoduje szybsze wydalanie jej z organizmu. Stąd u niektórych osób efekt pobudzenia po kawie – a właściwie kofeinie – trwa krócej.

Zobacz także: Dlaczego kawa mnie nie pobudza?

Ze względu na długotrwałe oddziaływanie kofeiny na nasz organizm zaleca się, żeby nie spożywać produktów, w których zawarta jest kofeina min. 6 godzin przed snem. Dzięki temu Twój sen będzie wyraźnie lepszy, co pozwoli lepiej wypocząć.

W jaki sposób kawa pobudza?

Efekt pobudzenia po wypiciu kawy spowodowany jest oddziaływaniem kofeiny na nasz mózg. 

Kofeina blokuje receptory adenozynowe w mózgu, które po połączeniu z adenozyną są odpowiedzialne za poczucie senności. Jest to możliwe, ponieważ strukturalnie cząsteczki kofeiny są bardzo podobne do cząsteczek wytwarzanej w naszym mózgu adenozyny, co pozwala kofeinie z łatwością łączyć się z receptorami adenozynowymi. 

Co ciekawe kofeina nie blokuje wydzielania adenozyny w mózgu, a jedynie blokuje receptory, nie pozwalając im łączyć się z adenozyną. Jest to o tyle istotne, że pomimo efektu pobudzenia adenozyna w mózgu zaczyna się kumulować, choć tego nie odczuwamy. Dlatego, gdy kofeina przestanie blokować receptory, może nas dopaść nagłe i intensywne poczucie senności. 

Poziom adenozyny w mózgu waha się na przestrzeni całego dnia. Gdy jesteśmy w pełni pobudzeni, jej poziom jest niski, ale wraz z upływem godzin jej poziom zaczyna wzrastać im bliżej nocy. W czasie snu poziom adenozyny w mózgu spada, ale po przebudzeniu rano cały cykl zaczyna się od początku.

Spodobał Ci się ten tekst? Podziel się z innymi
Dawid
Dawid

Od wielu lat pasjonuję się kawą. W czasie pobytu w UK brałem udział w kursie "Barista Skills" na poziomie "Foundations" w 2019 roku, co pozwoliło mi zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności.