Cappuccino i latte bez wątpienia należą do najczęściej spożywanych kaw. I choć na pierwszy rzut oka są do siebie zbliżone przez składniki, z których się je wykonuje, to jednak wyraźnie różnią się produktem końcowym w filiżance, czy szklance.
Jaka jest różnica między cafe latte a cappuccino?
Ogólnie rzecz biorąc największą różnicą między café latte a cappuccino są proporcje składników wykorzystywanych do przygotowania obu wariantów – automatycznie powoduje to także różnice w smaku między nimi.
Cappuccino to idealna kawa dla osób lubiących wyraźny aromat espresso, który jest delikatnie łagodzony mlekiem z pianką. Z kolei w café latte aromat espresso jest znacznie bardziej stłumiony przez mleko, co powoduje, że jest to napój o łagodniejszym charakterze.
Oba napoje składają się z trzech elementów:
- Espresso
- Ciepłego mleka
- Mlecznej pianki na szczycie
Do przygotowania obu wariantów kawy można użyć dowolnego gatunku kawy lub też mieszanki. Dodatkowo do ich przygotowania świetnie sprawdzą się automatyczne ekspresy – zobacz najlepsze ekspresy do kawy na podstawie ponad 7000 opinii.
Café latte
Café latte jest wyraźnie bardziej kremowa i delikatniejsza niż cappuccino. Proporcje w typowym café latte to – 1/3 espresso, 2/3 mleka i 1 cm mlecznej pianki na szczycie. Przy tym warto podkreślić, że café latte podaje się w wysokiej szklance o pojemności do 240 ml.
Przygotowując café latte, zaczynamy od zaparzenia espresso, a następnie spieniamy mleko. Mleko do café latte powinno być lekko spienione, żeby uzyskać cienką warstwę mlecznej pianki. Po spienieniu mleka wlewamy je zdecydowanym ruchem do espresso, tak żeby oba płyny się zmieszały, na końcu na powierzchni napoju układamy piankę.
Słowo latte z włoskiego to po prostu “mleko”, w połączeniu ze słowem café otrzymujemy coś w rodzaju “kawy z mlekiem”. Zamawiając we Włoszech latte”otrzymamy szklankę z mlekiem bez kawy.
Cappuccino
Perfekcyjne cappuccino cechuje się równymi proporcjami składników w filiżance – ⅓ espresso, ⅓ ciepłego mleka oraz ⅓ mlecznej pianki. To sprawia, że łatwo można zaburzyć proporcje cappuccino i w efekcie otrzymać trochę inny napój.
Ogólnie rzecz biorąc, w cappuccino aromat kawy jest wyczuwalny znacznie bardziej niż w latte, ze względu na mniejszą ilość dodawanego mleka.
Przygotowując cappuccino, zaczynamy od zaparzenia espresso, następnie spieniamy mleko (najlepiej tłuste 3,2%), musi być ono mocniej spienione niż mleko do latte, ponieważ cappuccino składa się z większej ilości pianki mlecznej. Po spienieniu mleka przelewamy je do filiżanki z wysokości około 10 cm nad warstwą espresso. Cappuccino podaje się w filiżance o pojemności 150-180 ml, a więc mniejszej od café latte. Sprawdź nasz przepis na cappuccino.
W dobie automatycznych ekspresów do kawy wykonanie idealnego cappuccino to już nie tak duże wyzwanie, bo po naciśnięciu jednego przycisku urządzenie automatycznie dobiera idealne proporcje do przygotowania cappuccino.
Cappuccino | Café latte |
---|---|
1/3 espresso, 1/3 mleka, 1/3 pianki | 1/3 espresso, 2/3 mleka, 1 cm pianka |
Podawane w filiżance o pojemności 150-180 ml | Podawane w szklance o pojemności do 240 ml |
Pochodzi z Włoch | Pochodzi z Ameryki |
Co jest mocniejsze cappuccino czy latte?
Jeśli chodzi o smak “słabsze” będzie café latte, z powodu większej ilości mleka dodawanej do napoju, którego jest w latte dwa razy więcej w stosunku do espresso niż w przypadku cappuccino, które jest mocniejsze, bardziej wyraziste.
Jeśli chodzi o zawartość kofeiny w café latte a cappuccino, to różnicy między nimi nie ma wcale. To dlatego, że kofeina zawarta jest w espresso – a ilość espresso wykorzystywana do przygotowania latte, jak i cappuccino jest taka sama, czyli 25-35 ml.